projekty

Co robimy?

dla Naszych Bohaterów

rehabilitacji
pozyskanych środków
wydanych posiłków

Oni walczyli o naszą Wolność.
My walczymy o Ich zdrowie.

Dzięki pionierskiemu projektowi Korpusu Rehabilitacyjnego Weterani w całej Polsce objęci są profesjonalną opieką fizjoterapeutów realizujących zabiegi rehabilitacyjne w warunkach domowych. Łącznie przeprowadziliśmy już ponad 4,5 tysiąca godzin rehabilitacji.

Partnerzy projektu: Polska Fundacja Narodowa, Fundacja Banku Gospodarstwa Krajowego, Ministerstwo Obrony Narodowej.

Obiady dla Bohaterów

„Oni walczyli o naszą wolność
My walczymy o ich zdrowie”

Kiedy w Polsce zaczęła się pandemia, wiedzieliśmy, że musimy zrobić coś, aby chronić naszych Bohaterów przez zarażeniem. Zainicjowaliśmy akcję “Obiady Dla Bohaterów”, która poruszyła serca tysięcy Polaków i rozpoczęła niezwykłe pospolite ruszenie trwające wiele miesięcy.

W tym czasie ponad 400 Kombatantów w całej Polsce codziennie otrzymywało ciepłe posiłki i niezbędną pomoc, tak aby nie musieli opuszczać swoich domów. Podczas trwania akcji wydaliśmy ponad 45 tysięcy obiadów.

Współpraca organizacji pozarządowych, instytucji państwowych, rządu i tysięcy Polaków sprawiła, że nasi Bohaterowie mieli zapewnione bezpieczne warunki w czasie epidemii.

Projekt „Obiady dla Bohaterów” zrodził się z potrzeby wielu młodych serc i już na zawsze będzie jednym z symboli współczesnego patriotyzmu!

Podsumowanie akcji #ObiadyDlaBohaterów odbyło się w Pałacu Prezydenckim na zaproszenie Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy, która przez ponad 3 miesiące była wolontariuszką akcji i codziennie rano osobiście dostarczała posiłki naszym Podopiecznym.

– ponad 250 dni trwania akcji;

– ok. 70 000 dostarczonych ciepłych posiłków;

– blisko 400 Kombatantów otrzymało wsparcie;

– 1 500 000 zł przeznaczone na pomoc Bohaterom;

– setki tysięcy przejechanych kilometrów;

– setki wolontariuszy akcji w całej Polsce;

– dziesiątki międzypokoleniowych przyjaźni

Akcja „Obiady Dla Bohaterów” to dużo więcej niż ciepłe posiłki i codzienna pomoc Weteranom.

To przede wszystkim wyjątkowa sztafeta pokoleń.

Wielkie brawa i podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w akcję!

Dziękujemy współorganizatorom: Stowarzyszenie Odra-Niemen, Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, Fundacja Pokolenie Walecznych, Federacja Patriotyczna.

Partnerzy akcji: Kancelaria Prezydenta RP, Polska Fundacja Narodowa, Fundacja KGHM Polska Miedź.

Dofinansowano ze środków Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Fundacji ORLEN.

Codzienna pomoc medyczna dla Weteranów

Na co dzień zapewniamy naszym Podopiecznym profesjonalną pomoc medyczną: wizyty lekarzy specjalistów, wizyty domowe, badania oraz zabiegi w prywatnych klinikach, pobyty na turnusach leczniczo-rehabilitacyjnych oraz przystosowany do ich potrzeb transport medyczny. Robimy wszystko, aby nasi Bohaterowie czuli się bezpiecznie.

Codzienna pomoc opiekuńczo-pielęgnacyjna

Odpowiadamy na indywidualne potrzeby naszych Podopiecznych:

– zapewniamy Weteranom codzienne wsparcie wykwalifikowanego personelu opiekuńczo-pielęgniarskiego w ramach projektu „Korpusu Opiekuńczego”;

– finansujemy zakup niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego, ortopedycznego i medycznego (łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, chodziki, materace przeciwodleżynowe, koncentratory tlenu itd.);


– pomagamy w nagłych sytuacjach (sfinansowanie wymiany zepsutych drzwi wejściowych, zakup lodówki, uszczelnienie okien czy codzienne zakupy).

Przeczytajcie o kilku z naszych Podopiecznych, którym mamy zaszczyt pomagać na co dzień:

Kazimierz Klimczak ps. “Szron” (108 lat), najstarszy żyjący Powstaniec Warszawski.

Zapewniliśmy Pułkownikowi wizyty lekarza specjalisty oraz niezbędny sprzęt medyczny. Udało nam się dostosować jego pokój do potrzeb związanych z rehabilitacją i codzienną pielęgnacją.

Pan Pułkownik mimo swojego wieku chciał uczestniczyć we wszystkich uroczystościach związanych z obchodami Powstania Warszawskiego. Dzięki Państwa wsparciu mogliśmy zapewnić mu transport medyczny wraz z personelem medycznym na pokładzie, który czuwał nad naszym Bohaterem podczas uroczystości! 

Barbara Gancarczyk (99 lat), jedna z ostatnich żyjących Dam Orderu Virtuti Militari, sanitariuszka z Powstania Warszawskiego.

Mamy zaszczyt zapewniać Pani Barbarze pomoc wykwalifikowanej opiekunki, która ułatwia jej codzienne funkcjonowanie. 

Janusz Walędzik ps. “Czarny”, żołnierz zgrupowania “Chrobry II”. 

Już od ponad roku codziennie zapewniamy Panu Januszowi wsparcie opiekunki – Pani Nili. Dzięki jej pomocy oraz częstej rehabilitacji domowej, a także turnusom rehabilitacyjnym opłacanym przez naszą Fundację, Pan Janusz może robić to, co kocha najbardziej – jeździć do szkół i opowiadać młodzieży o Powstaniu Warszawskim! Jego niezwykłe opowieści o wojnie i edukację historyczną, którą prowadzi, zna już chyba większość dzieci w Warszawie i okolicach. 

Kampania we współpracy z Fundacją Siepomaga oraz raperami SBM Label

Wspólnie z Siepomaga oraz SBM Label zorganizowaliśmy ogólnopolską kampanię społeczną, której celem jest wsparcie Bohaterów.

Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może jeszcze przy Nich być. Pokażmy Im, że pamiętamy!

Widzieliście już naszą tegoroczną kampanię?

– Utwór Syrena ma 1,4 mln wyświetleń na Youtubie i 1,2 mln odtworzeń na Spotify;
– Nasze plakaty we współpracy z AMS trafiły do wszystkich największych miast w Polsce – kampania od morza aż po góry! (Estymowany zasięg kampanii: 5,5 mln unikalnych odbiorców)
– Kampania w sieci kin Cinema City to ponad pół miliona unikalnych odbiorców;
– Plakaty w tramwajach warszawskich to 800 tysięcy odbiorców;
– a przede wszystkim: przekroczyliśmy zakładany cel zbiórki na rzecz Podopiecznych naszej Fundacji – udało się zebrać ponad 101% zakładanej kwoty.

Mogliście nas spotkać w wielu miastach w Polsce:

Profesorze, pamiętamy!

Prof. Witold Kieżun zmarł w czerwcu 2021 roku, w wieku 99 lat. Był wielkim przyjacielem wolontariuszy oraz Zarządu i Rady naszej Fundacji. Jako młodzi społecznicy mogliśmy uczyć się od niego miłości do ojczyzny.

Zawsze powtarzał nam: „Bądźcie wierni, pomagajcie słabszym, doceniajcie to, że żyjecie w wolnej Polsce. I nie zapomnijcie o nas…”

Zawdzięczamy Profesorowi najcenniejsze lekcje historii, życia i prawdziwego człowieczeństwa. Chcieliśmy aby pamięć o nim była żywa w mieście, które tak bardzo kochał, dlatego wraz z Fundacją Marki Polskiej im. Prof. Witolda Kieżuna zrealizowaliśmy mural poświęcony pamięci Profesora. 

Mural powstał na ulicy Tarczyńskiej 12 w Warszawie, w dzielnicy Ochota. Dzielnicy, w której Profesor mieszkał w ostatnich latach swojego życia. Powierzchnia muralu to 210 m2.

Ul. Tarczyńska 12 w Warszawie

6 lutego 2021 roku, w 100. rocznicę urodzin Profesora Kieżuna odsłoniliśmy mural poświęcony jego pamięci. W uroczystości wzięli udział Powstańcy Warszawscy, rodzina i przyjaciele Profesora, przedstawiciele władz i mieszkańcy Warszawy. Dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do powstania tego projektu.

W ten sposób – wspólnie – oddaliśmy hołd naszemu Bohaterowi i w małym stopniu spełniliśmy jego marzenie o hucznym świętowaniu setnych urodzin. 

Również w 100. rocznicę urodzin wraz z Panią Burmistrz Dzielnicy Ochota Panią Dorotą Stegienką oraz Radą Dzielnicy Ochota złożyliśmy wieńce na grobie Profesora. 

Renowacja grobu Poety

Z okazji 100. rocznicy urodzin Tadeusza Gajcego odsłoniliśmy unikalną rzeźbę Poety na jego grobie.

– Dziękuję Wam kochani za wspaniałe upamiętnienie mojego Stryja! To dzięki Wam wierzę, że Tadeusz i rodzina Gajcych nie zostanie zapomniana… – Antoni Gajcy, bratanek Poety.

Popiersie Tadeusza Gajcego zostało wyrzeźbione w wyjątkowym kamieniu wapiennym sprowadzanym z Francji. Z tego samego tworzywa wykonana jest część Luwru, podstawy wieży Eiffle, Place de la Concorde i Les Invalides.

Projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa

Dotacja celowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Zobaczcie, jak powstawała rzeźba Tadeusza Gajcego, którą odsłoniliśmy by uczcić i uhonorować jego setną rocznicę urodzin.

To było piękne Boże Narodzenie spędzone z naszymi Bohaterami!

W tym roku wspólnie z wolontariuszami dostarczyliśmy do domów naszych ukochanych Weteranów żywe choinki! To były niezapomniane chwile: wspólne ozdabianie, śpiewanie kolęd i dzielenie się opłatkiem. To dla nas wielka radość, kiedy po całym roku wytężonej pracy na rzecz Powstańców Warszawskich możemy zwolnić i wspólnie świętować.

Ponadto jak co roku nasi wolontariusze odwiedzili Podopiecznych Fundacji Nie zapomnij o nas z paczkami świątecznymi. Tradycyjnie znalazło się w nich 12 potrwa wigilijnych przygotowanych przez warszawską, ekologiczną restaurację. Kapusta, pierogi, barszcz z uszkami czy kutia to namiastka wspólnego świętowania Wigilii z naszymi Bohaterami.

Święto Niepodległości

Co roku 11 listopada uczymy się miłości do Ojczyzny od Tych, którzy o nią walczyli.

Odwiedzamy naszych Podopiecznych z upominkami i razem spędzamy Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Spot – Bohaterowie naszej niepodległości

Mural Tadeusza Gajcego

Odsłoniliśmy mural z okazji 100. rocznicy urodzin Tadeusza Gajcego. Mural powstał na murze szkoły podstawowej Jego Imienia. Niezwykłej warszawskiej szkoły, w której ponad połowa uczniów to cudzoziemcy, w tym z regionów objętych wojną. Uroczystość była połączona z zakończeniem roku szkolnego i piękną inscenizacją, w której dzieci pokazały jedność i pamięć narodów.

Projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa

Dotacja celowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Edukacja przez sztukę ma znaczenie!

Szkoła w Szklarach przyjęła imię Tadeusza Gajcego

Rok poświęcony wielkiemu poecie i żołnierzowi Armii Krajowej zakończyliśmy niezwykłą uroczystością – imię Tadeusza Gajcego przyjęła Szkoła Podstawowa w Szklarach!

Z tej okazji Fundacja Nie zapomnij o nas przekazała szkole kopię rzeźby Poety, którą w lutym odsłoniliśmy na jego wyremontowanym grobie. Ponadto mieliśmy zaszczyt ufundować sztandar szkoły z wizerunkiem nowego Patrona.

Dziękujemy Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za zainicjowanie szeregu projektów mających na celu upamiętnienie postaci Tadeusza Gajcego.

Podziękowania za współpracę i pomoc kierujemy do Pana Wojciecha Labudy – Pełnomocnika ds. ochrony miejsc pamięci, Pani Ewy Leniart – Wojewody Podkarpackiego oraz całego zespołu Szkoły Podstawowej w Szklarach.

Projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa

Dotacja celowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Remont kwatery 11 sanitariuszek poległych w Rzezi Woli

5 sierpnia 1944 roku rozpoczęła się Rzeź Woli.

W ciągu trzech dni Niemcy zamordowali od 30 do 60 tysięcy cywilów…

Tego dnia, w grupie 1200 rannych i personelu szpitala św. Łazarza, zamordowane zostały młodziutkie sanitariuszki Armii Krajowej i ich instruktorka. Dziewczynki miały od 15 do 17 lat. Przed wojną chodziły do jednej szkoły.

W 2019 dzięki akcji #NieZapomnijONas udało się wyremontować ich groby. Wspólnie przywróciliśmy o nich pamięć.

Kwatera B26, tuż obok Pomnika Gloria Victis.

Materiał Panorama TVP

Janina Jamiołkowska „Sława” (lat 16)

Krysia Gadomska „Granit” (lat 17)

Irena Matysiak „Ita” (lat 17)

Alina Gralewska „Alma” (lat 16)

Zdzisława Kempska „Strumyk” (lat 16)

Leokadia Wysocka „Giewont” (lat 15)

Zofia Riedel „Ster” (lat 15)

Janina Sławińska „Szczyt” (lat 16)

Adriana Wodnicka „Grażyna” (lat 16)

Danuta Bobik „Wisła” (lat 16)

Emilia Czechowska „Teresa” (lat 29)

Materiał Wiadomości TVP

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia nasi wspaniali wolontariusze zebrali się w Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich, spędzili czas z Bohaterami, a potem ruszyli kwestować na ulice Warszawy. Celem zbiórki organizowanej wspólnie ze Stowarzyszeniem Monopol Warszawski było zapewnienie całorocznej opieki Powstańcom Warszawskim.

Zobaczcie, jak świętowaliśmy 1 sierpnia.

Ten dzień jest wyjątkowy. W tym roku spędziliśmy go z Kombatantami w Domu Powstańców Warszawskich Nowolipie 22, ale też odwiedziliśmy w domach Tych, którzy nie mogli dotrzeć osobiście na uroczystości. Nasi wspaniali wolontariusze kwestowali na ulicach Warszawy. Zapalali też znicze na grobach, w szczególności tych, które udało nam się w poprzednich latach wyremontować. Mieliśmy zaszczyt być partnerem inscenizacji Fundacji Kochania Poznania – Wspólna Sprawa 44.

Świętujemy urodziny naszych Podopiecznych

Jednym z projektów, który pielęgnujemy od początku trwania akcji społecznej #NieZapomnijONas jest świętowanie urodzin naszych Bohaterów. Są to zawsze chwile pełne wzruszeń i niezwykły, wspólnie spędzony czas.

92. urodziny Zbigniewa Daaba ps. „Kapiszon”, żołnierza AK i Powstania Warszawskiego
99. urodziny prof. Witolda Kieżuna, bohatera Powstania Warszawskiego, oficera AK, kawalera Orderu Virtuti Militari, światowej sławy ekonomisty
101. urodziny ppłk Henryka Filipskiego
Urodziny por. Józefa Wątrobskiego ps. „Strzała” – Weterana z Podkarpacia
99. urodziny Juliana Wyszomirskiego ps. „Brzoza”, żołnierz września 1939 roku, jednego z ostatnich żyjących oficerów z Powstania Warszawskiego

Pomnik 3 sióstr poległych w Powstaniu Warszawskim

Trzy siostry: Marysia, Jadzia i Jola zgineły w ostatnich dniach Powstania Warszawskiego. Nie doczekały końca wojny…

Zginęły pod gruzami zbombardowanego budynku 28 września 1944 roku. Ich Matka, pielęgniarka, została zamordowana przez Niemców na początku Powstania w egzekucji na ul. Dworkowej.

Jej ciała nigdy nie odnaleziono…

Dziewczynki spoczywały w zniszczonym, bezimiennym grobie.

Dzięki akcji #NieZapomnijONas po 76 latach Matka (symbolicznie) spoczęła w jednej mogile ze swoimi malutkimi córeczkami. Wspólnie udało się przywrócić o nich pamięć. W 2020 roku odsłoniliśmy wyremontowany grób dziewczynek.

Paczki Bożonarodzeniowe

Co roku, w niezwykłym czasie Świąt Bożego Narodzenia, wyrażamy naszą wdzięczność Bohaterom. Tradycją stały się już paczki, w których nasi Podopieczni znajdują 12 potraw świątecznych. Kapusta wigilijna, barszcz z uszkami i tradycyjna kutia przygotowywane przez najlepsze warszawskie restauracje to namiastka wspólnego świętowania z naszymi Bohaterami.

Przywracamy pamięć dzieciom z Powstania Warszawskiego

Wojtuś Zalewski ps. „Orzeł Biały” poległ 21 sierpnia 1944 roku. Miał zaledwie 11 lat…

Pod ogniem jego ciało wynosił Mieczysław Mirecki „Błyskawica”.

Wojtuś przez lata nie miał żadnego grobu, skazany był na zapomnienie.

W 2020 roku odsłoniliśmy jego symboliczną mogiłę na Powązkach Wojskowych.

Zobaczcie jak powstawał ten niezwykły pomnik.

Kwatera Zgrupowania AK „Gurt” na Powązkach Wojskowych

„Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie” – kard. Stefan Wyszyński.

W 2021 roku odsłoniliśmy wyremontowaną kwaterę Zgrupowania Armii Krajowej „Gurt” na Powązkach Wojskowych. Przywróciliśmy pamięć o kolejnych Bohaterach!

Projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa

Dotacja celowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Weterani II wojny światowej apelują: Nigdy więcej wojny!

Nasz spot nagrany po wybuchu wojny na Ukrainie obiegł cały internet.

Weterani – Podopieczni Fundacji Nie zapomnij o nas poprosili nas o możliwość wyrażenia solidarności z zaatakowaną Ukrainą. Oni najlepiej wiedzą co to znaczy przeżyć piekło wojny i okupowania Ojczyzny przez agresora.

Spot dodatkowo promował zbiórkę Polskiego Czerwonego Krzyża na pomoc Ukrainie.

Przywróciliśmy pamięć o ponad 900 żołnierzach poległych we wrześniu 1939 roku

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odsłoniliśmy wyremontowane kwatery C25 i C27, w których spoczywa ponad 900 żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku. Obrońców Stolicy i Twierdzy Modlin, wśród nich kawalerowie Orderu Virtuti Militari, żołnierze walczący w Legionach Piłsudskiego i wojnie polsko-bolszewickiej, ale również bohaterscy cywile, którzy stanęli na barykadach Warszawy.

Jesteśmy dumni, że Fundacja Nie zapomnij o nas może realizować jeden z największych w ostatnich latach projektów związanych z grobami wojennymi.

Projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa

Środki z rezerwy ogólnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Projekt remontów mogił żołnierzy września 1939 roku realizowany jest dzięki inicjatywie Premiera Mateusza Morawieckiego i finansowaniu ze środków Kancelarii Premiera. Podziękowania kierujemy do Wojciecha Labudy – Pełnomocnika ds. ochrony miejsc pamięci, dzięki którego zaangażowaniu przywracana jest pamięć o naszych Bohaterach.

W miejsce starych, zniszczonych i nieczytelnych „mieczokrzyży” w kwaterze C25 i C27 pojawiły się nowe nagrobki wg. wzoru IPN.

Ale co najważniejsze, udało się też – dzięki przeprowadzonym kweredom – ustalić ponad 100 osób, których miejsca spoczynku do tej pory nie były w żaden sposób upamiętnione.

I dzisiaj ich rodziny będą mogły zapalić znicz na grobie bliskiej osoby.

Zastosowaliśmy również dwa bardzo ważne rozwiązania:

– w przypadkach, w których nieznane jest imię lub nazwisko lub data urodzenia czy przydział wojskowy pozostawiliśmy wolne miejsce. I gdyby kiedyś udało się to ustalić to można w łatwy sposób będzie dopisać inskrypcję.

– w przypadkach, w których na nagrobku widnieje wiele nazwisk stosowaliśmy kolejność alfabetyczną zamiast rangi wojskowej, bo w obliczu śmierci każdy jest równy.

Zachęcamy wszytkich odwiedzających Cmentarz Wojskowy do zapalenia zniczy w kwaterach C25 i C27.

Rodzina po 83 latach odnalazła grób swojego bliskiego – żołnierza września 1939 roku!

Dla takich chwil warto działać społecznie. Przeczytajcie wiadomość:

„Szanowni Państwo,

w imieniu całej rodziny, jako prawnuczka śp. Franciszka chciałam serdecznie podziękować za przeprowadzone prace, a przede wszystkim za przywrócenie pamięci i imion poległych. Dzięki Państwu po 83 latach odnaleźliśmy członka naszej rodziny, o którym nie mieliśmy przez ten czas żadnych informacji. Serdecznie dziękuję!”

Największy projekt w historii Fundacji Nie zapomnij o nas

W grudniu 2022 roku zakończyliśmy na Powązkach Wojskowych remont blisko 2000 grobów żołnierzy września 1939 roku. Dzięki przeprowadzonym kwerendom udało nam się przywrócić nazwiska kilkuset osobom, które do tej pory nie były w żaden sposób upamiętnione.

O szczegółach projektu oraz nachodzących uroczystościach poinformujemy wkrótce.

Projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa

Dotacja celowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów